Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka korunami stromů v Krkonoších má své kouzlo v tom, že návštěvníky zavede i do podzemní části. Tam mají možnost studovat mikrosvět půdy od kořenů po nejmenší živočichy. Dozví se tu vše o životě pod povrchem, o vlastnostech půdy a na vlastní oči tu také uvidí spletitý kořenový systém krkonošského lesa.

Naopak nad zemí budou stoupat do výšky až 23 metrů. Na Stezce čekají zvídavé návštěvníky všeho věku tři didaktická zastavení a tři zábavně pojaté stanice, kde otestují svoji odvahu a užijí si trochu adrenalinu při pohledu pod nohy. Ale není třeba mít strach, vše je zabezpečeno a spadnout dolů není možné. Asi ve dvou třetinách stezky pak bude k výstupu lákat vyhlídková věž, která je vysoká 45 metrů.


Lanovkou na Černou Horu

SkiResort Černá Hora – Pec je největší lyžařský resort v Česku, kde můžete lyžovat na 50 km sjezdovek a lyžařských cest na 1 skipas. SkiResort tvoří 6 vzájemně propojených areálů – Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou a Ski Areál Malá Úpa.

Každý z nich má trošku jiný charakter a odlišnou náročnost sjezdovek. Kromě nejdelších, až tříkilometrových, sjezdovek tu najdete také dětské lokality s mírnými sjezdovkami a zázemím pro malé lyžaře, či atraktivní lyžování v podobě zábavných tratí Funline s klopenými zatáčkami a tunelem, nebo tratí s časomírou pro obří slalom a sjezd.

SkiResort nabízí kromě lyžování i kompletní zázemí v podobě největší lyžařské školy, 5 parků pro výuku dětí s pojízdnými koberci, First Class servis se stroji Wintersteiger Discovery S i půjčovnu s tisícovkou párů lyží a snowboardů značek Salomon a Atomic. Ve 4 z 5 areálů také zajišťujeme babysitting. To vše pod oficiální značkou s garancí kvality – SkiResort Live.

Jako jediní v Česku nabízíme unikátní lyžařské propojení dvou největších areálů Černé hory (Janské Lázně) a Pece pod Sněžkou na lyžích a pomocí roleb SkiTour. Všech 5 areálů je navíc propojeno sítí skibusů. Kromě lyžování můžete vyzkoušet taky řadu doplňkových aktivit, jako je sjezd na saních po Černohorské sáňkařské cestě, večerní sáňkování s průvodcem, výlety na sněžnicích, či skialpinistických lyžích, nebo snowtubing.

Online půjčovna zimního vybavení, rezervované parkovací místo a nákup skipasu, to jsou novinky ve Skiresortu Černá hora-Pec pro letošní zimní sezonu.

SkiResort v létě

V létě mohou návštěvníci lokality mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou využít 3 lanovky, užít si nádherné výhledy ze 2 rozhleden, vybrat si z deseti tras pro sjezd horských koloběžek, nebo vyrazit na výlet na horském elektrokole. Pro děti je v Dětském parku Kabinka na Černé hoře připraveno 6 atrakcí, jako je lezecká stěna, lodičky, slackline park, bungee trampolína nebo šlapací káry. Navštívit můžete i unikátní Herní krajinu Pecka ve Velké Úpě.


Modré kameny

Severně od Janských Lázní najdou návštěvníci jihovýchodní části našich nejvyšších hor, Krkonoš, Modré kameny. Křemencové skalky na jižním úbočí Světlé hory lákají na pěkné výhledy na Janské Lázně nebo Rýchory.

Celkem jich je tady šest, na tu nejvyšší dokonce kdysi vedlo i kamenné schodiště. Dnes jsou Modré kameny, tvořené usazeninami z mořského dna, snadno dostupným a hojně navštěvovaným cílem této časti Krkonoš.

Vede k nim hned několik tras. Z Janských Lázní je možné vyjet lanovkou na Černou horu a odtud pak pokračovat pěšky nebo na kole kolem Velkých Pardubických Bud asi 9 kilometrů až ke skalám. Kdo nechce jet lanovkou, může přímo z Janských Lázní vyrazit po svých. Přes Modrokamennou boudu je to sem nejprve po modré a pak po žluté necelých 5 kilometrů pěšky.

Kdo nemá k dispozici auto, může do Janských Lázní dojet autobusem, nejbližší železniční stanice je ve Svobodě nad Úpou, odkud je to ke skalním útvarům asi 7 kilometrů pěšky.

Farmapark Muchomůrka

K farmaparku dojdete snadno po zeleně značené turistické cestě z Janských Lázní nebo ze Svobody nad Úpou. Na kopec plný zábavy se však musíte vydat pěšky nebo na jízdním kole. Autem se k farmaparku přijet nedá.

Vaše děti ve farmaparku najdou řadu přírodních herních prvků, například hrad z balíků slámy, houpačky, prolézačky, pískoviště, indiánský tenis, kroket, ohniště na opékání buřtů, klády a další. Areál je oplocený, děti jsou stále v dohledu.

Zvláště pro městské děti bude zážitkem setkání se zvířaty. Svézt se mohou na koni či poníkovi, pohladit mohou kozla, beránka nebo i prasátko, a pozorovat slepice, holuby a hrdličky, které tolik ochočené nejsou.

Děti ve farmaparku na čas vymění počítače, dokonalé hračky a sterilní prostředí za louku s různými přírodními aktivitami, balíky slámy a zvířaty. Rodiče se mohou k dětem připojit nebo si v klidu vypít kávu či pivo.

Baldův Svět 

Baldův svět se nachází se cca 100 m od parkoviště (směrem přes řeku Úpu), vstupenky si můžete zakoupit na pokladně bobové dráhy či na pokladně u vstupu do Baldova světa.

Naleznete zde řadu houpaček, prolézaček s tobogány, 6 místné trampolínové pole, 18m dlouhou nafukovací housenku Megi, 4-místnou bungee trampolínu, vodní hřiště, letní tubing, vzduchové trampolíny, síťovou loď, 16 metrů velké vyhřívané brouzdaliště, duo lanovku, mini zoo s malými holandskými kozičkami, maxi "Člověče, nezlob se".

V loňském roce byl Baldův svět rozšířen o další atrakce. Nově jste mohli využít síťovouatrakci s vyhlídkou a přírodní bludiště.

Občerstvit se a příjemně posedět můžete v restauraci Kravín, která se nachází na hlavním parkovišti nebo můžete využít občerstvení u bobové dráhy či v prostorách Baldova světa.


Tvrz Stachelberg

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Pevnost s expozicí a zajímavým podzemím je přístupná pro návštěvníky v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3 177m3) představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby. Základ expozice tvoří výkresy, plány a dobové i současné fotografie. Důležitou součástí jsou trojrozměrné exponáty – pěchotní zbraně a modely pevnostních objektů. Vrcholem po této stránce je plastický stůl o rozměrech 8x2,5 metru, zachycující dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě. Zážitky doplní i trasa naučné stezky po blízkých pevnostních objektech, které zde tvoří kompaktní linii se značnou vojensko-historickou hodnotou.

Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. V současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů.

Bunkrařům se podařilo o 100 metrů rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Uvidíte kompletně vylámanou chodbu s dochovanými zbytky dřevěných výztuží pro betonářské práce. Ocitnete se pod dělostřeleckou věží 75 (rozhlednou Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi.

Do sestavy dělostřelecké tvrze je zahrnuto celkem 12 povrchových objektů. Z nich bylo 11 napojeno na rozsáhlý podzemní systém. Dvanáctý objekt, dělostřelecká pozorovatelna na kótě Baba, měla být postavena jako samostatný (izolovaný) objekt. Od sezóny 2020 Stachelberg nabízí druhou trasu s průvodcem, která vede po okolí pěchotního srubu a představuje několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.


Zdroj: https://www.kudyznudy.cz